Dzień Dobry!

W końcu! Ogroooomnie nie mogłam się doczekać, aż pokażę Wam coś co skradło moje serce od samego projektu, po jego wykonanie. <3 Marynarki kocham nad życie, ale nigdy nie mogłam znaleźć idealnej. Nabierając doświadczenia szyciowego, zdobyłam się na odwagę i pokusiłam się na garnitur letni z podszewką! Nareszcie mam marynarkę, którą zakładam od kilku dni non stop. : ) Hahah uprzedzając pytania – spokojnie – piorę. <3

Garnitur w sumie skończyłam w marcu, chciałam poczekać z jego udostępnieniem z uwagi na bardziej letnie rzeczy, które uszyłam wcześniej. Sama marynarka jest ponadczasowa i stanowi solidną bazę w garderobie. Jest idealna na ciepłe i chłodniejsze dni. ♥️

To teraz kilka słów o projektach.

Marynarka Jest niestety z domieszką poliestru… jej główny skład to bawełna. Pozbawiłam ją poduszek, których nienawidzę! (może kiedyś się to zmieni) : ) Ogólnie w samej marynarce jest masa detali, począwszy od kieszeni, przeszycia, zakładki po mini bufki na ramionach i rozporek w tyle. Do tego wszystkiego minimalistyczny, cienki pasek, który przeplatam w talli. Uwielbiam taki efekt. A nosić można z paskiem jak i bez, lub przywiązać do torebki, jak na ostatnim zdjęciu. : ) Klapy szalowe. O ile z samą tkaniną nie było problemu, to z podszewką walczyłam tydzień! Nie obyło się bez pomocy mojej mentorki Oli. <3

Spodenki Spodenki to najprostsze na świecie gatki na dwóch  gumkach. 🙂

Oczywiście z kieszeniami, i pięknie wykończonymi nogawkami – prostym paseczkiem.

♥️

Czas szycia od A do Z ? +/- 35h

Ilość materiału? 4 m

Kolor nici? czarny

Co jeszcze potrzebne? kreda, nożyczki, linijka, szpilki, prujka, flizelina do podklejania, gumka, ŻELAZKO – najważniejszy by zaprasować klapy.

Wykrój? Marynarka: https://vikisews.com/vykrojki/zhakety-i-zhilety/zhaket-olivija/ Spodenki: Burda

MAŁE RADY

  1. Jeśli pierwszy raz szyjecie marynarkę, dużo łatwiej będzie z gładką tkaniną, bez wzorów. Ja lubię wyzwania, w związku z czym wybrałam najgorzej – kratę. Jeszcze taka drobna to pół biedy. Ale duża krata?! To dopiero wyzwanie! : 0

2. Wiadomo, jakieś pomoce trzeba mieć. Nie wygląda to za dobrze z tymi nożykami. : ) Ale krojenie to kluczowy i najważniejszy proces. Tutaj nie ma miejsca na brak precyzji, zwłaszcza przy takiej tkaninie i wzorze. NITKA PROSTA jest NAJWAŻNIEJSZA! <3 Jeśli tutaj schrzanicie, to najlepiej oszczędzić sobie nerwów i zacząć od nowa.

3. Jeśli macie wykrojone, zabieramy się za zszycie, i kieszonki. ( muszą być podklejone ) (Spokojnie dziewczyny 🙂 Najgorsze dopiero przed Wami 🙂 ) Zszywamy, tył do rozporka, zakładki itp.

4. Generalnie cała marynarka powinna być podklejona. Mój zamysł jest inny i na podklejenie posłałam tylko kieszonki. : )

5. Mając kieszonki i wszystko zszyte, zabieramy się za obłożenie klap, przodu i tyłu. Z przodu przy zaokrągleniach robimy ząbki, tkanina wtedy układa się idealnie. Pamiętajcie by nie przeciąć za daleko!

6. Prasujemy, fastrygujemy. Wszywamy podszewkę. I tutaj dopiero zaczyna się zabawa… Ja już nie robiłam relacji. Instrukcja obrazkowa nie wystarczyła, ale na szczęście mam cudowną osobę obok, która zawsze mi wszystko wytłumaczy. <3 Szukałam tutoriali jak wszyć podszewkę z rozporkiem do marynarki. Nic z tego, tylko wytłumaczenie, pokazanie na żywo pomogło. : )

7. Tutaj kilka zdjęć z tego skomplikowanego procesu. : ) Ale! Przecież w cale nie musicie robić rozporka! Jeśli zrezygnujecie, wystarczy lekko poprawić wykrój. Po prostu wykroić element na prosto.

8. Tutaj generalnie najtrudniejszy etap. Nigdy nie szyłam marynarki, więc kompletnie nie miałam pojęcia jak to zrobić by było idealnie. Przecież jakoś ten rozporek musiał być wszyty od środka! Nie ma co robić na siłę bez wiedzy. Doradźcie się kogoś, z instrukcji zdjęciowej ciężko wykonać takie manewry.

9. Na koniec proste spodenki, wszywacie kieszonki do boków – zszywacie. Potem zszywacie boki, tył. górę podwijamy i wszywamy gumki według własnego obwodu. Dół – ja wykończyłam cienkim paskiem złożonym na pół i po prostu przyszyłam do nogawek prawa strona paska do prawej strony nogawek. Wykończyłam overlockiem.

Życzę Wam powodzenia!

 Buziaki!

♥️